Android İle Jailbreak Nasıl Yapılır?

iPhone’ların tüm özelliklerini sınırsız olarak kullandıran jailbreak işlemi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kullanıcılar, en popüler jailbreaklerden bir tanesi olan Checkra1n’i artık, root edilmiş bir Android telefon ile iPhone’larına aktarabiliyorlar. Peki bu işlem nasıl yapılıyor?

Bazı geliştiriciler, Android işletim sisteminin de Linux tabanlı olduğunu hatırladıktan sonra, çeşitli uğraşlar içerisine girdiler. Bu uğraşlardaki amaç, Android işletim sistemini kullanarak bir iPhone’a jailbreak işlemi uygulamaktı. Mantıken doğru bir yaklaşım olarak karşımıza çıkan bu düşünce, pratikte de aynı sonucu verdi. Kullanıcılar artık, bir Android telefonu kullanarak iPhone’larını jailbreak yapabiliyorlar.

Jailbreak işlemine geçmeden önce sağlıklı bir şekilde çalışan şarj kablonuzun ve bu kablonun USB Type-A girişini Android telefona takabileceğiniz özel aparata sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için, kullanacağınız Android telefonun da root edilmiş, yani kırılmış olması gerekiyor.

Not: Bu rehberde bahsedeceğimiz yöntem, sadece Checkra1n için geçerlidir. Farklı jailbreak sürümleri başarıyla sonuçlanmayabilir. Ayrıca Checkra1n, iOS 12.3 ve üstü olan sürümlerde kullanılabilmektedir. Yani bu işlem için iPhone 5s ile iPhone X modelleri arasında bir cihaza sahip olmanız gerekiyor. İşlem, diğer cihaz ve iOS sürümlerinde işe yaramayacaktır.)

  • Android telefonunuza root işlemi yaptıktan sonra gerçekleştireceğiniz ilk işlem, burada bulunan bağlantıyı kullanarak Checkra1n’in dosyalarını indirmek. (İndireceğiniz dosyaların Linux uyumlu olması gerektiğine dikkat edin.)
  • İndirdiğiniz dosyaları bilgisayar aracılığıyla Android telefonunuza bulunan “/data” klasörünün içine atın.
  • Telefonunuza bir terminal uygulaması indirin. (Android telefona root yaptıktan sonra bu uygulama otomatik olarak gelebilir. Gelmezse de Google Play aracılığıyla herhangi bir terminal uygulamasını indirebilirsiniz.)
  • iPhone’u ve Android telefonu birbirine bağlayın
  • Android telefonda bulunan terminal uygulamasına giriş yapın ve ilk olarak “su” yazıp onay verin. 
  • Şimdi de yine terminal uygulaması üzerinden “lsusb” yazıp onaylayın. Android telefonun ekranında “USB ID” isimli bir bölüm olduğunu göreceksiniz. Bu bölümde “05ac:12a8” yazması gerekiyor.
  • iPhone’u DFU moduna alın. (Bu işlem, farklı iPhone modellerinde farklı şekilde yapılmaktadır. Uygun yöntemi öğrenmek için Google’ı kullanabilirsiniz.)
  • Android’in terminal uygulamasına yeniden “lsusb” yazın. Bu kez USB ID bölümünün “05ac:1227” olduğunu göreceksiniz. (Bu şekilde görünmediği takdirde bir yerde hata yapmışsınız demektir. İşlemleri yeniden deyin, değişim olmaz ise kabloyu değiştirin.)
  • Android telefondaki terminal uygulamasına “./checkra1n -c” kodunu yazın ve onaylayın.
  • iPhone’da bir şeylerin değişmeye başladığını göreceksiniz. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra iPhone’unuz yeniden açılacak ve jailbreak işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Karmaşık gibi görünen bu işlemler, aslında fazlasıyla basit. Sadece söz konusu adımları doğru yapmanız ve gerekli kontrolleri sağlamanız gerekiyor. Elbette işlemin başarısız olma ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu yüzden yukarıdaki işlemleri birkaç kez denemek durumunda kalabileceğinizi unutmayın. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra tüm zincirleri kırılmış iPhone’u kullanmak için hazırsınız demektir.

Android İle Jailbreak Nasıl Yapılır?” için 1.464 yorum